Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Županija

Država majci teško bolesnog djeteta ne da status njegovatelja

  Dragutin Šantoši/Večernji list           21.01.2011.         3224 pogleda
Država majci teško bolesnog djeteta ne da status njegovatelja

Da bi pomogla osobama s invaliditetom i njihovim roditeljima, država je na poticaj građanskih udruga koje skrbe o invalidnoj djeci prije nekoliko godina u Zakonu o socijalnoj skrbi utvrdila pravo roditeljima na status roditelja njegovatelja, što je naišlo na veliko odobravanje roditelja koji u Hrvatskoj skrbe o oko 4000 invalidne djece svih uzrasta. 

Razlika - 1400 kuna

No, kada je počela primjena, primijetilo se da Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi nije vodilo računa upravo o najstarijim roditeljima, koji poglavito imaju mala primanja i male mirovine, a žele svojoj djeci žele biti roditelji njegovatelj.

Tako Zorica i Stjepan Golubić iz Orahovice nekoliko godina vode borbu s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi i centrima za socijalnu skrb koji odbijaju primijeniti zakon na njihov obiteljski slučaj.

Njihov sin Marko (40) od rođenja je osoba s invaliditetom. Osoba je s teškom mentalnom retardacijom, stopostotni je invalid, ne zna čitati ni pisati. Ne može se samostalno kretati i potrebna mu je 24-satna pomoć.

Hiperaktivna je osoba, glasno sam sa sobom razgovara, a njegovo zdravstveno stanje dodatno se poremetilo srčanom bolešću. Zorica Golubić umirovljena je i prima mjesečnu mirovinu od 1100 kuna, a ako bi joj Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi priznalo zakonsko pravo roditelja njegovatelja, što ionako danonoćno obavlja, primala bi naknadu od oko 2500 kuna mjesečno i na taj bi način svome sinu mogla pružiti još kvalitetniju pomoć i skrb.

Nekima ipak može

Iako je Zorica Golubić dala izjavu da odustaje od svoje mirovine te da poglavito želi biti roditelj njegovatelj, Centar za socijalnu skrb odbacio je takvu mogućnost.

- Više od 30 godina u braku sam sa Zoricom, s kojom se sve to vrijeme brinem o Marku, pa me takav stav države prema njegovoj majci doista povrijedio. Ne promijeni li država svoje mišljenje, bit ćemo primorani da sina odvedemo u Zagreb, gdje ćemo ga predati  Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi. Ako mu roditelj njegovatelj ne može biti rođena majka, neka Marku idućih 30 godina besplatni roditelj njegovatelj bude ministar Darko Milinović - rekao je Stjepan Golubić, koji je bio jedan od inicijatora donošenja zakonskih propisa o roditelju njegovatelju.

Golubići su medijima iznijeli primjer iz Slatine, gdje je mjerodavni Centar za socijalnu skrb umirovljenoj majci ipak dodijelio status roditelja njegovatelja, pa sumnjaju da državne ustanove zakon različito primjenjuju od slučaja do slučaja.

Zorica i Stjepan Golubić žalili su se Upravnom sudu Republike Hrvatske, ali su sve institucije do sada potvrdile da roditelj koji je ostvario pravo na starosnu mirovinu ne može ostvariti status roditelja njegovatelja.

Smatrajući da je zakonodavac, prije svega, povrijedio pravo invalidnog sina Marka (40), koji o sebi ne može skrbiti, obitelj Golubić ne odustaje od pravne bitke za svoga sina, najavljujući da će se na "selektivni" pristup u primjeni odredaba Zakona o socijalnoj skrbi, kakav primjenjuju državne institucije, žaliti i europskim pravnim tijelima. 

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.

nana
24.1.2011. 16:53
bez riječi..........
hdznedajboze
21.1.2011. 22:33
Žalosno i tužno u 21 stoljeću.
Sa razvojem znanosti i tehnologije čini mi se da ljudska humanost odumire. Nemoćni hendikepirani i bolesni postaju teret društva, dali je to pravedno i pošteno. Velika administracija polupismenih često i nepismenih provodi zakon po volji (ONI SU PODOBNI).Pa kad je tako zar to moraju osjećati osobe sa poteškoćama(ZDRAV BOLESNOM NEVJERUJE).Pitam se tko je tu zdrav a tko bolestan. Milinovićeva reforma u zdravstvu treba obuhvatiti čitavo društvo, ono je ipak najbolesnije. Ako se uskoro nepočne sa terapijom moglo bi biti kasno!!!!
anakonda
21.1.2011. 18:15
ZATO SE I ZOVE LOPOVSKA DRŽAVA, lopovi imaju sve privilegije???
zagreb
21.1.2011. 17:42
Pa zar treba pravna bitka za invalidnu osobu ?Stalno ne mogu vjerovati da mi živimo u ovakvoj lopovskoj državi koja ne skrbi o ovakvim slučajevima . Kad se sjetim svih agera naježim se.Onaj koga se to ne tiče ne mari a onaj koji bi morao neće.UŽASNO!!!!!


Još iz kategorije Županija