I ovoga ljeta posjetili smo Sklonište za životinje Virovitica te ponovno zatekli tužan prizor koji nas redovito potrese – boksovi su ponovno dupkom puni. Uz glasni lavež više od stotinu pasa, kojim molećivo dozivaju svakoga potencijalnoga udomitelja koji bi ih poveo u svoj dom i pružio ljubav, u psećim smo očima mogli naslutiti brojne priče o teškim životinjskim sudbinama koje slamaju srca.
Osim zanemarivanja i fizičkoga zlostavljanja, mnogi psi doživjeli su i nemilosrdna napuštanja po ulicama i cestama. Privremeni dom našli su u malom virovitičkom azili. Privremeni, jer njihovi se ljudski anđeli čuvari nadaju da će svaka pseća njuška pronaći „zauvijek“ dom u obiteljskom okrilju.
Djelatnici svakom psu pristupaju s velikim strpljenjem i toplinom, a svakom psu znaju i ime i karakter. S obzirom na to da je ljeto u punom zamahu, već sada nam glavom struje crne misli: mnogi će psi na ulici završiti i zbog odlaska svojih vlasnika na odmor, a takva izbacivanja dojučerašnjih kućnih pasa često završe s lošim ishodom.
Gospodin Zvonimir Zečević iz Skloništa, virovitički „šaptač psima“, ipak se trudi sačuvati nam optimizam govoreći da se u našem no-kill Skloništu godišnje udomi oko 300 pasa, te poručuje: „Od srca zahvaljujemo svim osviještenim građanima koji ponajprije svojim zalaganjem te brigom za životinje, a zatim i donacijama hrane i ostalih potrepština već godinama pomažu Skloništu. Zbog takvih savjesnih i razumnih ljudi vrijedi ovo što radimo.“
Mi bismo pritom dodali da kao grad doista možemo biti ponosni što naše malo Sklonište (za razliku i od nekih itekako većih gradskih centara) sa svim svojim djelatnicima (uključujući i vrhunske veterinarke i veterinare) brani bedem lokalne humanosti.
A poželite li i sami postati opeka u nizu čiste ljudskosti, uvijek ima mjesta. Poželite li postati udomitelj nekoj psećoj njuški, obratiti se možete djelatnicima Skloništa u prostoru stare vojarne radnim danom i subotom ili ih možete kontaktirati putem Facebooka. Psi u nove domove dolaze cijepljeni, čipirani i kastrirani. Ako niste u mogućnosti postati udomiteljem, u Skloništu su redovito dobrodošli volonteri koji bi prošetali pse (stariji od 16 godina). Svakako je potrebno ponoviti: ne zaboravite potaknuti i druge u svojoj okolini na racionalno postupanje sa životinjama. Osim omogućavanja vode, hrane i ljudske blizine, vrlo je važno paziti i na zdravlje pasa jer isto može utjecati na zdravlje ljudi. Stoga brinite za svoje ljubimce, budite pozitivan primjer zajednici u kojoj živite i ne zaboravite mudru poruku iz kultne hrvatske serije Ne daj se, Floki: „Čovjeku treba pseća toplina, a psu treba djetinji dlan.“