Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Putujem i pišem

Katedrala od soli, štajga i drugi marifetluci

  Slobodan Kadić/Glas Slavonije           30.10.2024.         1090 pogleda
Katedrala od soli, štajga i drugi marifetluci

Uvijek se rado vraćam u Bogotu. Taj kolumbijski glavni grad ima dovoljnu dozu ludila potrebnu prosječnom Europljaninu kako bi se jednom godišnje vratio na "tvorničke postavke". Doduše, na krasnim se mjestima resetiram više puta godišnje i napunim baterije pa vratim u balkanski pčelinjak, baš kao Lesi.  U Bogoti uvijek ima nečega novoga, samo je aerodrom isti, autobusi i ljudi. Niču nove zgrade, otvaraju se novi hoteli, a oko La Candelarije u srcu grada i dalje prolaznike zabavlja onaj isti "Michael Jackson" plešući uz pjesmu "Bad", koji je istu stvar plesao prije mnogo godina, kada sam jednog ljeta prvi put posjetio Bogotu - piše Slobodan Kadić u kolumni Putničke svaštarije Glasa Slavonije.

Sirotinja i dalje prosi, domaćinima je sve skupo, preostaje im molitva i nada. Iz glavnog grada vikendom i praznicima ima jedan vlak koji vodi do molitve i soli – Zipaquiru. Za petnaestak eura, kolika je cijena povratne karte za dvosatno putovanje od 50 kilometara, užitak je zajamčen. Jedini je to vlak u Kolumbiji, naziva se Turistren, a nakon što je njihova željeznica bankrotirala, jer nije imala državu iza sebe – nostalgična je opcija za sve koji vole željeznicu i njihanje na starinskim tračnicama. A kad vlak krene, i sami stanovnici Bogote zatečeni u šetnji nerijetko vade mobitele i fotografiraju šarene vagone i čudom se čude muzejskoj grdosiji koja od srca trubi! U vlaku su poveće domaćice glasno prodavale empanade, pivo i sokove, a u povratku su nas zabavljali svirači i pjevači. Zipaquira je poznata po Katedrali soli, iako crkva 180 metara pod zemljom nema službeni status katedrale u Rimokatoličkoj Crkvi zbog strogih pravila.

Ali sve podsjeća na katedralu, čak je i ulaznica za strance 23 eura (a za domaće 13 eura). I sami znate da se ulaz u neke znamenite bogomolje naplaćuje, samo se sjetite Venecije u doba karnevala, i zrak naplaćuju! Ta jedna od najneobičnijih crkava na svijetu nedjeljom na misi ugosti i do tri tisuće vjernika. Doista se nalazi ispod zemlje, sva je od soli (ima nešto i skupog mramora), a na dnu ima tri dijela koji predstavljaju Isusovo rođenje, život i smrt. Križevi i ornamenti su isklesani rukom, prvo svetište napravili su rudari 1932. za svakodnevne molitve u rudniku soli. Katedrala je otvorena 1954. i posvećena Gospi od Krunice, zaštitnici rudara, ali je zbog sigurnosnih razloga zatvorena 1992. Nova je crkva otvorena 1995., uređeni su hodnici, dvorane, kupola, tri lađe, križni put i 12 kapelica.

Katedrala od soli s tematskim Parkom soli danas je najveća kolumbijska atrakcija. Bilo je zanimljivo, da sam želio kupiti smaragd u trgovini pod zemljom za 45.000 američkih dolara, mogao sam, ali ipak nisam želio, jer što će mi drago kamenje?! Nešto poslije, u 17 sati, vlak u povratku već gasi motore na peronu postaje Grand Estacion u Bogoti.

Pola sata dalje počinje buran noćno-erotski život u četvrti Santa Fe, jedinoj u kojoj je u Bogoti dopuštena prostitucija. Na štajgi ordinira stotinu milih djevojaka koje svoje izazovne obline pokazuju iz obližnjih garaža dok u drugom dijelu garaže automehaničari jednom rukom popravljaju nakrivljene reklamne kalendare sa slikama golih ljepotica, a drugom šarafaju. Djevojke goste željne seksa vode u naturalističke sobičke i druženje naplaćuju od desetak dolara naviše, ovisno o "jelovniku". Tu je sve dopušteno, pa izgubite svaku nadu, vi koji ulazite!

Gay klub Theatron najveći je svoje vrste u Južnoj Americi, ljubitelji muške ljepote laku zabavu i ljepuškaste momke također mogu naći u četvrti Chapinero, doduše ne u garažama, ali nedaleko od štajge. Kako se Bogota nalazi na 2625 metara nadmorske visine, kao da to čovjeka malo lupi u glavu. I još štošta nudi taj grad, poznat po finoj hrani, ali i burnim vikendima, kada većina ljudi fešta do zore. Pisao bih još, ali moram na aerodrom, a tamo me nitko neće čekati ako ne dođem na vrijeme! Zbogom, kolumbijski marifetluci!

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.



Još iz kategorije Putujem i pišem