Gradski muzej Virovitica osvojio je nagradu za najbolji slavenski muzej – ŽIVA 2022., koju dodjeljuje međunardna neprofitna zaklada Forum slavenskih kultura (FSK). Priznaje je dodjeljeno na svečanosti u Brežicama (Slovenija) u petak 18. studenoga. Zaklada djeluje u javnom interesu, a ideja za njezinim osnivanjem iznikla je iz kulturnog miljea početkom 21. stoljeća. FSK je službeno osnovan 2004. godine, a danas povezuje više od 300 milijuna Slavena u trinaest slavenskih zemalja: Bjelorusiji, Bugarskoj, Bosni i Hercegovini, Češkoj, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Poljskoj, Ruskoj Federaciji, Sjevernoj Makedoniji, Slovačkoj, Sloveniji, Srbiji i Ukrajini.
Misija FSK-a je razbuktavanje kreativnosti slavenskih kultura. Osnovna je svrha zaklade povezivanje slavenskog kulturnog miljea i njegovo predstavljanje u suvremenom globalnom društvenom kontekstu. Forum slavenskih kultura povezuje i predstavlja slavensku kulturu, znanost i umjetnost, njezin kreativni naboj i baštinu te aktivno vodi brigu o prepoznatljivom doprinosu slavenskih kultura globalnom dijalogu.
Nagrada Živa za najbolji slavenski muzej i najbolji slavenski kulturni i prirodni spomenik ima za cilj prepoznati, poticati, nagraditi i promovirati eksperimente, projekte i prakse u muzejskom sektoru u posebnom kulturnom i zemljopisnom okviru europskih zemalja slavenskih naroda te prepoznati posebnosti i posebne vrijednosti slavenskog svijeta s njihovim pričama, tradicijama i baštinom, zajedničkim, a ponekad i vrlo različitim korijenima, kao i problemima.
Postupak odabira započinje u jesen objavom međunarodnog poziva i upoznavanjem šire javnosti s pozivom. Prijave i promocija odvijaju se do kraja godine uz pomoć međunarodnog žirija. Prva polovica godine posvećena je ocjenjivanju prijava i odlučivanju o nagradama. Nakon podnošenja kompletnih prijava, članovi žirija obilaze muzeje koji sudjeluju. Članovi žirija se sastaju u svibnju ili početkom lipnja, pregledavaju izvješća i razmjenjuju stručne ocjene te odlučuju o dobitnicima nagrada i posebnih priznanja. Tijekom ljeta organizira se svečanost dodjele nagrada, manifestacija iz koje je s vremenom nastao stručni sastanak koji nudi priliku za razmjenu iskustava.
Ove godine zabilježen je najveći broj nominiranih u osmogodišnjoj povijesti nagrada Živa, s muzejima i lokacijama iz Bosne i Hercegovine, Češke, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Poljske, Srbije, Slovačke i Slovenije. O nagradama je odlučivalo 15 članova međunarodnog žirija. Stručnjaci su obišli muzeje u kolovozu i rujnu, a konačne odluke donijeli su početkom studenog.