Voices, festivala novinarstva i medijske pismenosti i službeno je otvoren u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu i trajat će do subote, 1. ožujka. Ovaj besplatni festival otvara vrata našim građanima/kama novinarima i medijskim profesionalcima, a sinoć su ključevi ovog festivala novinarstva predani studenticama i studentima, mladim ljudima koji su pokazali da nama straha od budućnosti.
Otvoren je pred brojnom publikom uz nazočnost gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek. "Novinarstvo današnjice izazvano je naglom digitalnom transformacijom i umjetnom inteligencijom, slažu se i organizatori, zbog čega je važno pronaći odgovarajući zakonodavni model zaštite medija kao stupa demokratskog društva", istaknula je Obuljen Koržinek, koja je najavila usklađivanje hrvatskog zakonodavstva s Europskim aktom o slobodi medija do jeseni ove godine te rad vlade na potpori za distribuciju tiskanih medija.
Ministrica je dodala da u bujanju digitalnih medija i pratećim nasrtajem dezinformacija, građani „moraju biti jaki i prepoznati informaciju od dezinformacije, vjerodostojni medij od onoga što se dijeli na društvenim mrežama“.
Tomislav Tomašević je istaknuo kako je ponosan da je drugo izdanje festivala ovdje, dodajući da to nije slučajno jer je glavni grad Hrvatske 2024. osvojio zlatnu nagradu za europsku prijestolnicu uključivosti i raznolikosti. "Medijska pismenost je odgovornost cijelog društva", poručio je gradonačelnik Zagreba.
Predsjednica EFJ-a i organizacijska koordinatorica festivala Maja Sever istaknula je kako su osim ekonomskog rizika, novinari izloženi i sigurnosnom, stoga je ovo platforma i za povezivanje novinara. "Dok smo se mi potrudili organizirati ovaj festival, u Ukrajini u okrugu Buči u ruskom napadu ubijena je naša kolegica Tatjana Kulik“, članica sindikata novinara Ukrajine. U ruskoj invaziji na Ukrajinu poginulo više od 100 novinara, kazala je Sever i pozdravila u publici glavnu tajnicu sindikata novinara Ukrajine Linu Kušč, ukrajinske novinare i kolege iz Bjelorusije u egzilu.
Sever je naglasila i važnost ovog događaja usred alarmantnih vijesti iz Srbije, gdje je naoružana policija izvršila raciju na organizacije poput CRTA-e, posvećene borbi protiv dezinformacija i obrani demokracije. Također je osudila progon studentica od strane režimskih tabloid te je pozdravila i naglasila važnost mladih studentica i studenta i njihovog društvenog angažmana.
Zrinka Ujević, voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj pod čijim se pokroviteljstvom održava festival Voices, rekla je da su medijske slobode temelj vrijednosti Europske unije. - Europa je prva u svijetu koja uređuje ovo područje i da služi kao uzor drugim zemljama, kazala je Ujević.
Nakon uvodnih pozdravnih govora predstovnika europskih i domaćih institucija svoj pogled na novinarstvo, medisku sliku i politiku predstavile su studentice novinarstva Karla Sabljić, Nina Batinić, Lara Božić, Rita Aničić, Božena Marković. Na nizu panela kojima je tema bila Festival Voices u Zagrebu otvoren je nizom panela koji su se bavili ključnim temama medija, regulacije digitalnih platformi i zaštite novinara.
Studentice i njihovi sugovornici raspravljali su o SLAPP tužbama i njihovom utjecaju na slobodu govora, uz osvrt na tragičnu smrt Daphne Caruane Galizije. Jedna od tema bio je fact-checking i borba protiv dezinformacija, gdje su analizirane uloga novinara u digitalnom dobu i važnost provjere informacija. Sigurnost novinara bila je fokus diskusije o pritiscima vlasti i mehanizmima zaštite medijskih radnika u regiji. Europski akt o slobodi medija bio je središnja tema jednog od panela, s naglaskom na njegovu provedbu, zaštitu novinara od političkog utjecaja i transparentnost vlasništva nad medijima. Martin Andrea održao je predavanje o utjecaju tehnoloških monopola na slobodne medije i demokraciju, upozoravajući na rastuću moć digitalnih platformi. Festival je zaključen raspravom o umjetnoj inteligenciji, digitalnoj regulaciji i budućnosti medija, s posebnim naglaskom na autorska prava, etičke izazove i pravnu regulativu.
Pstavljena je izložba “Pret-a-porter revija prijetnji i napada na novinare u Hrvatskoj”, koju su osmislili u Hrvatskom novinarskom društvu i na kojoj su pobrojani najžešći napadi i prijetnje kojima novinare i novinarke u Hrvatskoj, na žalost, svakodnevno časte.
Danas su na rasporedu debate o ključnim temama u medijskom sektoru, na izložbe danskih fotografa, projekcije dokumentaraca i filmova – dva od njih bit će popraćena ekskluzivnim razgovorima s njihovim redateljima – te brojnim radionicama.
Neke će se radionice fokusirati na mentalno zdravlje novinara, uključujući otpornost u neprijateljskim okruženjima, upravljanje stresom i online uznemiravanje. Druge će istraživati ulogu umjetne inteligencije u medijskom pripovijedanju, obradi informacija ili zaštiti privatnosti na internetu. Detaljniji program dostupan je na službenoj stranici Festivala.