Usprkos golemom potencijalu, Hrvatski izvoz u Kinu je na relativno mizernih 158 milijuna dolara, dok uvozimo dvostruko više, oko 370 milijuna dolara robe. Najviše izvozimo zanimljivo, strojeve za preradu gume ili plastike a na drugom mjestu našeg izvoza su drvni proizvodi kojih izvezemo oko 32 milijuna dolara.
U tom izvoznom kolaču dosta veliki udio imaju naši parketari, pa je gost RTL Direkta bio vlasnik orahovačkog Pan parketa i predsjednik Udruženja drvno prerađivačke industrije pri HGK Daniel Smiljanić.
– Ima tu više čimbenika koji su nam pomogli. Prvo ulazak Hrvatske u EU, potom, HGK je otvorio ured u Šangaju, treće – SP u nogometu i ovaj trgovinski rat s Amerikom. Politika nam može pomoći, ali mi sami sebi moramo napraviti i odraditi – kazao je Smiljanić Zpranu Šprajcu RTL-ovoj emisji Direkt.
Kaže da je izvoz u Kinu zahtjevniji.
– Poslovni odnos s Kinezima nije jednak s onima u Europi. Vi se ne možete osloniti na taj biznis, morate biti brzi i agilni – ističe i nastavlja:
– Maloprodajna cijena u Kini je pet puta veća nego u Njemačkoj. Made in EU njima diže standard i voljni su to platiti. Milijardu i 300 milijuna ih je. Jako je teško to sve zadovoljiti. Ali opet mi nađemo svoju nišu. Oni traže specijalne proizvode – rekao je.
Na pitanje je li transport do Kine skup, Smiljanić je iznio više nego zanimljiv podatak:
– Transport od Orahovice do Rijeke košta duplo više nego od Rijeke do Šangaja – kaže i dodaje:
– Vole se cjenkati, ali su dosta realni i ljudski orijentirani. Ovdje rade ljudi posao.
Na pitanje je li istina da tko želi poslovati u Kini mora biti spreman jesti majmunski mozak, odgovara:
"Tamo su sasvim drugačiji restorani. Kad kod njih dođete, oni vam stave tanjur i ne pitate što je na njemu....", rekao je i zaključio:
"Ja vjerujem da bi svaki Kinez odmah pristao na našu birokraciju. Imamo svog predstavnika... Mission impossible je da bi to netko sam odradio", rekao je na kraju